Organizacja ślubu i niezbędne formalności, jakie młodzi muszą załatwić przed weselem.

Organizacja ślubu to spora przyjemność, ale i szereg formalności, z których wielu młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy. Wprawdzie wobec ogromnego znaczenia tej wyjątkowej uroczystości wydają się być bez znaczenia, jednak jeśli ich nie dopełnisz nie będziesz mógł złożyć przysięgi małżeńskiej.

Mimo wszystko warto więc oderwać się od układania listy gości i snucia ślubnych planów i poświęcić chwilę na to, by sprawdzić, jakie wymogi formalne należy spełnić przed ślubem. W pierwszej kolejności musicie zdecydować, jaki rodzaj ślubu chcecie zawrzeć. Do wyboru mamy ślub cywilny, ślub kościelny i ślub konkordatowy. Z każdym z nich wiążą się inne formalności, warto więc odpowiednio wcześnie zastanowić się, która z tych form najbardziej nam odpowiada.

Aby zawrzeć ślub cywilny będą nam potrzebne dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Należy także wnieść opłatę skarbową w wysokości 80 zł. W przypadku ślubu kościelnego będą nam potrzebne dodatkowe dokumenty : świadectwo chrztu, świadectwo bierzmowania, świadectwo uczestniczenia w lekcjach religii, zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich oraz zaświadczenie z poradni małżeńskiej. Warto zdawać sobie sprawę, że polskie prawo nie uznaje ślubu kościelnego, konieczne będzie więc zorganizowanie osobno ślubu cywilnego. Jeśli uważasz, że organizowanie ślubów oddzielnie nie jest rozsądnym rozwiązaniem, możesz zdecydować się na ślub konkordatowy. W tym przypadku konieczne będzie dopełnienie wszystkich formalności związanych i ze ślubem cywilnym i z kościelnym.